Høstmøte i Zurich

Høstmøte i Zurich

Det årlige høstmøtet til FIS tekniske komité ble holdt på Hilton Zurich Airport Hotel, hvor representanter fra alle medlemsland samlet seg til fire hektiske dager med møter og strategiske diskusjoner. Målet med disse møtene var å legge en tydelig plan for 2024/25-sesongen og videre. Brettforbundet deltar som vanlig på disse møtene sammen med Skiforbundet, og i år var vi tre representanter fra Brettforbundet som deltok, med deltagelse i Park & Pipe og Para snowboard.

Park & Pipe:
Park & Pipe-møtene i Zürich bygget videre på det som ble diskutert under vårmøtene i Portoroz, Slovenia. Her var det både fokus på prosjekter og strategier for fremtiden, samt det vanlige underkomitémøtet. Med mye spennende som skjer i grener som slopestyle, halfpipe, big air og rails, er det viktig at hele Park & Pipe-miljøet i FIS er samkjørt og tenker langsiktig.
WSPL kalenderen - Global snowboard event kalender

Det var mye snakk om den nye Snow League og X Games, og hvordan disse turneringene kan påvirke Park & Pipe World Cup. Tette samtaler mellom Sandy Macdonald, konkurranseleder i Snow League, og FIS-konkurransedirektør Roberto Moresi, sørget for at kalenderne til de to tourene ikke krasjer de neste to sesongene.
Snow Leauge

Men den kanskje største nyheten er utviklingen av FIS Rails, som virkelig er på vei opp. Rails-konkurranser blir nå arrangert på flere nivåer denne sesongen, og det er et stort skritt i retning av å gjøre rails til en mulig World Cup-gren. Dette nye formatet vil også bli en del av utøvernes rangering under World Snowboard Points List, noe som gir flere muligheter til å markere seg på den internasjonale scenen.
Rail evnets kalender

Det er fortsatt et stort fokus på å støtte kvinner i Park & Pipe, ledet av Ashley Diebold, som jobber med å gjøre det lettere for jenter å komme i gang og samtidig forbedre utformingen av kurs på alle nivåer.

Dømmingen er også noe som diskuteres kontinuerlig, særlig når det gjelder seksjonsbasert dømming, som skal brukes i OL i Milano-Cortina 2026. De ser allerede frem mot OL i 2030 i Frankrike og planlegger hvordan de best kan legge til rette for at utøverne når sine olympiske mål.

Snowboard Cross:
Uwe Beier, som er sjef for snowboardcross i FIS, ga en oppdatering på World Cup-kalenderen for Snowboard Cross, som har blitt justert etter vårmøtene. Det er optimisme rundt flere nye arrangementer, selv om ikke alt er bekreftet ennå. Et spennende prosjekt ble presentert av Matthias Ortner, som går ut på å bruke briller med innebygde kameraer for å gi publikum bedre direktesendinger fra snowboardcross og skicross. Dette skal ikke bare forbedre opplevelsen for seerne, men også ivareta utøvernes sikkerhet.

Riccardo Chiminazzo, som koordinerer SBX Europa Cup, delte planer for en sesong med hele 16 renn, og det er gledelig at Para Snowboard Cross vil være tilbake ved to av disse stoppene. Det ble også trukket frem hvor mye bedre strategiene for sosiale medier har blitt, noe som har hatt en positiv effekt både for utøverne og de nasjonale skiforbundene. Når det gjelder reglene for cross, ble det nevnt at en arrangør allerede har søkt om å være vertskap for junior-VM i snowboardcross og skicross i den kommende sesongen.
Snowboard Cross kalender

Snowboard Alpine:
FIS Snowboard Alpine World Cup-sesongen er rett rundt hjørnet, og den avsluttes med verdensmesterskapet i Engadin/St. Moritz, Sveits, i mars. Uwe Beier bekreftet at alle stoppene på World Cup-kalenderen er klare. Sesongen vil inkludere 12 renn i Parallel Giant Slalom (PGS), 5 i Parallel Slalom (PSL), og to Parallel Team-konkurranser. I tillegg er det tre nye arenaer med denne sesongen, inkludert Val St. Come i Canada og to arrangementer i Kina.

For å gjøre det lettere å analysere rennene, vil det bli satt opp flere målfotokameraer på World Cup-arrangementene. Europa Cup-koordinatoren la fram en nesten ferdig kalender, som i år har flere PGS-arrangementer enn PSL. På markedsføringssiden var det positive nyheter: Media & Marketing-avdelingen rapporterte om stor interesse fra nye potensielle hovedsponsorer for FIS Snowboard Alpine World Cup, noe som lover godt for sesongen. Kommunikasjonsteamet i FIS fremhevet også at de nye strategiene for sosiale medier allerede har hatt en positiv effekt på både utøverne og nasjonale sportsforbund.
Snowboard alpine kalender

Se så mye annet spennende!

Klubbens årsmøte er gjennomført - hva nå?
27.3.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Klubbens årsmøte er gjennomført - hva nå?

Usikker på hva som må gjøres etter at klubben har avholdt årsmøte? Les mer her

Brettforbundet og NTG inviterer til juniorsamling på Stryn 28. – 31. mai
25.3.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Brettforbundet og NTG inviterer til juniorsamling på Stryn 28. – 31. mai

Finn mer info og påmelding til juniorsamlingen på Stryn her!

Norgescup Geilo Slopestyle og Big Air 2026 recap
24.3.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Norgescup Geilo Slopestyle og Big Air 2026 recap

Her finner du recap med video, bilder og resultater fra Norgescupen på Geilo

Norgesmesterskap Halfpipe Uvdal søndag 29. mars
23.3.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Norgesmesterskap Halfpipe Uvdal søndag 29. mars

Finn påmelding til helgens NM i halfpipe her!

Roadtrip? Tips #3
20.3.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Roadtrip? Tips #3

Følg bærekraftsserien vår og les om tips og triks til hvordan klubben kan jobbe mer bærekraftig. Her kommer tips #3

Recap Norgescup Big Air Wyller
18.3.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Recap Norgescup Big Air Wyller

Her er recap fra Wyller med resultater, bilder og video!

alle artikler