Til minne om Tom «Tommen» Bjerknæs

Til minne om Tom «Tommen» Bjerknæs

Livskunstneren, snowboarderen og legenden Tom «Tommen» Bjerknæs har gått over i historien, og etterlater seg et stort tomrom i brettnorge og snowboardverdenen.

Tommen var en kjent figur for alle som besøkte Hemsedal, Stryn og Stad. Med sitt lange hår, hvite skjegg og uendelige repertoar av historier vant han venner og bekjente hvor enn han var – enten det var blant «kidsa» i bakken, når Burton samlet teamet sitt til fotoshoot i Hemsedal, på sine årlige turer til Engelberg eller når Freeline Jam´en i Stryn trengte DJ.

Selv hadde Tommen noe så unikt som over 200 dager på snø hvert år, og det i en alder av nær 70 år. På fjellet danset han med «Den hvite dama», som han kalte snøen.

Tommen levde et innholdsrikt, men også tøft liv før han traff «Den hvite dama». Snowboard ble hans vei ut. Snowboardkjøringen reddet livet - og var livet for Tommen. Snowboard og vennskapet med andre brettkjørere betød alt for ham.

Samtidig betød Tommen også så mye for snowboardmiljøet. I et samfunn hvor prestasjoner og resultater kan bety veldig mye, representerte Tommen en motvekt og noe så enkelt som ren skjær snowboard- og livsglede - uten behov for prestisje. Ingen var mer i fjellet enn Tommen, og ingen var mer «stoka». Og han delte gjerne gleden, gjennom gode historier, oppmuntrende ord eller noen tips og råd for å «naile» nettopp det trikset som han hadde sett at du sleit litt med i bakken.

På denne måten ble Tommen et samlingspunkt og et symbol, både blant de som har hengt i miljøet lenge, for «kidsa» og for de som reiser verden rundt med brettet i bagasjen.

Tommen ble også portrettert i flere artikler og filmer, og hanvar inspirasjonen bak Peter Stormares karakter i spillefilmen «Switch».

Få, om noen, har vel oppmuntret og inspirert mer gjennom sin genuine brettglede enn Tommen. Det ser vi også på alle som hyller han gjennom bilder og historier i sosiale medier, og i media i inn- og utland.

En usedvanlig mann og et usedvanlig liv har gått over i historien, og vi er takknemlige for at det var nettopp brettkjøringen som Tommen valgte å dedikere livet sitt til.

Noen mennesker setter spor, ikke bare i snøen eller på resultatlistene, men i hjertene til menneskene de møter i fjellet.

- Takk for at du satte så gode spor, og takk for alt du var og alt du gav, Tommen.

Vi lyser fred over Tom «Tommen» Bjerknæs sitt minne.

På vegne av Brettforbundet ved styret og administrasjonen

Se så mye annet spennende!

Vintage er in! Tips #2
19.2.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Vintage er in! Tips #2

Følg bærekraftsserien vår og les om tips og triks til hvordan klubben kan jobbe mer bærekraftig.

KIF snowboard inviterer til KidsCamp 14.-15. mars
19.2.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

KIF snowboard inviterer til KidsCamp 14.-15. mars

KIF Snowboard har gleden av å invitere til KidsCamp i Skimore Kongsberg 14.-15. mars. Les mer her!

Junior VM Snowboard Calgary 2026
17.2.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Junior VM Snowboard Calgary 2026

Det er klart for junior VM i Canada – her er de norske som skal være med!

Recap Norgescup Hovden
16.2.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Recap Norgescup Hovden

Her finner du recap fra Norgesupen i Slopestyle og Big Air på Hovden!

Recap Norgesmesterskap og NC SBX i Kongsberg!
9.2.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Recap Norgesmesterskap og NC SBX i Kongsberg!

Recap fra NM og NC i Kongsberg – bilder og resultater!

Nå kan din skateklubb søke om å arrangere NM og Norgescup i 2026
26.1.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Nå kan din skateklubb søke om å arrangere NM og Norgescup i 2026

Brettforbundet ønsker søkere til å arrangere skateboard-NM og Norgescup 2026

alle artikler