"Tømme tankene i havet" - surfekurs for unge kreftrammede på Jæren
Da prosjektleder Katrine Røed tok opp igjen planene hun en gang hadde lagt sammen med kreftrammede Gunhild Næss, var målet å videreføre Gunhilds drøm: å gi unge mennesker som lever med kreft muligheten til å oppleve gleden, mestringen og friheten gjennom surfing.
Sammen med Ung Kreft, Jæren Surfklubb og engasjerte frivillige ble idéen til virkelighet – og resultatet ble en uforglemmelig helg på Jæren 25.-28. september!
I den forbindelse har vi stilt Katrine noen spørsmål for å høre litt mer om bakgrunnen for kurset, hvordan kurset gikk og om veien videre.

1. Hvorfor ønsket du/dere å arrangere et surfekurs med Ung kreft?
Jeg ønsket å ta opp igjen planene jeg hadde begynt å legge sammen med kreftrammede Gunhild Næss, da hun var mellom to sykdomsperioder. Hun snakket ofte om hvor heldig hun følte seg som hadde gleden av å være ute i naturen og leke, spesielt gjennom surfing – hvor hun kunne, som hun selv sa, “tømme tankene i havet”.
Vi snakket om å gi denne opplevelsen videre til andre unge som lever med kreft, ved å kombinere hennes erfaringer med min bakgrunn som arrangør av ulike brettsportcamper, og som daværende styremedlem i Brettforbundet.
Bare dager etter at vi hadde snakket om å arrangere en slik tur, ble Gunhild alvorlig syk igjen. Vi hadde da hatt en fantastisk uke med snowboard på Strandafjellet, og snakket om hvordan både brett på fjellet og i sjøen kan gi en unik positiv effekt for unge kreftrammede. Gunhild klarte seg dessverre ikke gjennom denne siste sykdomsperioden. Jeg ønsker nå å føre planene videre – i hennes ånd.
2. Hvordan vil du oppsummere årets surfecamp med Ung Kreft – hvordan gikk det?
Det kunne vel nesten ikke ha blitt bedre. Gruppestørrelsen, som var litt mindre enn vi hadde planlagt for i første omgang, viste seg å være perfekt. En gjeng med positive, aktive, inkluderende og inspirerende unge voksne, som alle var forberedt på en sosial og aktivitetsrik langhelg. Været og Jæren viste seg fra sin beste side, med septembersol og perfekt bølgestørrelse for nybegynnere. Den lokale surfeklubben, Jæren Surfeklubb, med Helle Løvseth i spissen, stilte med engasjerte frivillige både i vannet og på land. Og da musklene begynte å kjenne på to dager med surfing, sørget den surfende yogainstruktøren Ingrid Urrang for å mykne opp stive ledd og gi kroppen en velfortjent pause.

3. Hvordan tror du campen påvirket deltakerne/kommer til å påvirke deltakerne videre?
Jeg håper og tror at mange av deltakerne har fått kjenne på den positive følelsen av å “tømme tankene i havet”, og ha blitt inspirert til å prøve seg på brett igjen. Vi håper flere vil være med på opplegg sammen med lokale surfeklubber fremover, og at vi skal få til flere liknende turer fremover.

4. Hva slags tilbakemeldinger har dere fått fra deltakerne i etterkant?
Helt overveldende gode tilbakemeldinger. Det er tydelig at en slik tur var både ønsket og etterlengtet i en hverdag som har vært eller er svært tøff.
5. Har dere noen kommende arrangementer eller andre planer videre i regi av Ung kreft?
I første omgang planlegger vi å knytte lokale surfeklubber sammen med Ung Kreft sine lokallag der det lar seg gjøre. Gjennom et slikt samarbeid ønsker vi å legge til rette for jevnlig aktivitet, der instruktører tilknyttet klubbene kan gi unge kreftrammede en trygg og god introduksjon til surfing. På den måten får både tidligere deltakere og nybegynnere muligheten til å utvikle seg i sitt eget tempo, med trygg oppfølging underveis.
Da denne turen var svært vellykket ønsker vi også å få til en til liknende tur, å skape flere lignende opplevelser. Sammen med Jæren Surfeklubb og de mange engasjerte ressurspersonene i Gunhild sitt nettverk har vi et sterkt fundament å bygge videre på
Vi ser også frem til å utforske hvordan dette initiativet kan vokse, og på sikt danne grunnlaget for et bredere samarbeid med Ung Kreft sine lokallag og klubber innen snowboardmiljøet. Slik kan enda flere unge få kjenne på den mestringen, friheten og livsgleden som følger med brettsport – enten det skjer i bølgene eller på fjellet.
