Surfesesongen 2025
Takk for i år!
2025 ble et «surf-år» fylt med sterke prestasjoner, spektakulær natur og et bevis på at norsk surfing er i stadig vekst. Fra bølgene i vest til høststormer i nord: Årets sesong samlet surfere fra hele landet i konkurranse, glede og samhold.
Norgescup Jæren 2025
En stor takk til @laybacclothing som sponset alle premiene i konkurransen! Enda en konkurranse på Jæren, og denne gangen med en hel dag med perfekt bølger fra start til slutt! Takk til alle som deltok, alle frivillige fra Jæren folkehøyskole og surfelinja, alle dommere, head jugde Thomas Olsen, Magne som lar oss arrangere konkurranser på Steinen, og Essoen på Voll for levering av mat under konkurransen! Takk til Boretunet for lån av telt og bord for å holde dommerne tørre og varme! Takk til Torstein og @marcoscuneo79 som tok turen fra Østlandet for å hjelpe med dømming, @glenimrie og @valentinlaunay_photography for bilder!
Gratulerer til alle finalistene og vinnerne:
Open Kvinner
- Helle Løvseth
- Ingunn Waarum
- Ingeborg Sofie Nakken
Open Menn
- Thiago Luna Albuquerque
- Patricio Boanerges Martinez Ramirez
- Espen Sakariassen
Open Junior Gutter
- Søren Mathias Nicolaisen
- Sander Remkes
- Markus Nakken Lund

Norgescup Flø/ Xwave 2025
X2 festivalen gikk av stabelen i Volda 30. April til 3. mai og Norgescup / Xwave var en del av programmet – her er resultatene fra konkurransen!
Open Kvinner
- Helle Løvseth
- Ingunn Waarum
- Ine Haugen
Open Menn
- Noah Gabriel Silas Storhaug-Arce
- Søren Mathias Nicolaisen
- Felix Lerfald Golden
Open Junior Gutter
- Søren Mathias Nicolaisen
- Markus Nakken Lund
- Noah Pedersen
Surf Fest Scandinavia 2025
Surf Fest Scandinavia ble arrangert 19.–21. september på Jærkysten og samlet 38 longboard-surfere fra Skandinavia og resten av verden i det som omtales som Nordens råeste longboardkonkurranse. Arrangementet hadde rekordstor deltagelse, spesielt i kvinneklassen, og viste et høyt sportslig nivå med dansk dominans i finalene. Longboardingens runde, elegante stil passer godt til de nordiske bølgeforholdene, og konkurransen kombinerer sport med surfefellesskap – selv med klassisk vestlandsvær.

Resultater – finaler:
Longboard Kings:
1. Noa Stender Mikkelsen 🇩🇰
2. Love Berggren 🇸🇪
3. Toto Idrovo 🇩🇰/🇪🇨
Longboard Queens:
1. Thilde Sofie Rasmussen 🇩🇰
2. Lucy Small 🇦🇺
3. Freja Pettersson Kristensen 🇩🇰


NM Surf 2025 på Jæren: glassy pointbreak og hard kamp om titlene
NM ble gjennomført på Jæren over tre dager. Etter en rolig start med beskjeden bølgehøyde, tok surfespillene seg gradvis opp, og søndag leverte perfekte sett mot Sele – slik at finalene kunne gjennomføres under flotte forhold.



- I Junior Jente stod Wilhelmina Lykke Jartman øverst på pallen, med Alicia Pedersen på andreplass.
- I Junior Gutt tok Aleksander Jack Blampied gull, foran Søren Mathias Nicolaisen (sølv) og Sander Remkes (bronse).
- I Open Kvinner var det Emmy Falk Nøklebye som stakk av med mesterskapet, fulgt av Ine Haugen og Ingunn Waarum på pallen.
- I Open Menn ble det nesten episk: det ble avgjort i siste bølge – og det var nok en gang Aleksander Jack Blampied som trakk det lengste strået, foran Scott Erlandsen og Frode Goa.


NM Surf 2025 bød på mer enn bare surfing – det ble også et viktig miljøbyggende møtepunkt: pizza, premiering, samvær, stor entusiasme og masse glede.
Lofoten Masters / Norgescup 2025 — nordlig surf, krystallklart vann og tøffe forhold
Høstens store konkurranse i nord ble arrangert som en del av Norgescupen, men i 2025 måtte Unstad Beach vike plass for Flakstad på grunn av forholdene. Flakstad viste seg å være et meget godt alternativ, og surfere, publikum og natur leverte sammen.
- I Open Menn var Thiago Luna Albuquerque sterkest i finalen, med Espen Trygve Boting Sakariassen på andreplass og Arno Tapani Haarala som nummer tre.
- I Open Kvinner dominerte Tuva Børsheim, med Ingunn Waarum, Helle Løvseth og Ingeborg Sofie Nakken tett bak.
- I Juniorklassen viste de unge talentene at fremtiden er i trygge hender: Sander Remkes tok en overbevisende seier foran Noah Pedersen, Franciszek Maciej Batycki og Markus Nakken Lund.
2025 har vist at norsk surfing er mangfoldig:
- Fra rolige, men tekniske pointbreak-bølger på Jæren, til arktisk natur og høst-swell i Lofoten.
- Fra unge talenter på vei opp, til etablerte surfere som viser stabilitet og kvalitet.
- Fra lokale klubber som stiller opp, til nasjonal konkurranse med spredning over hele landet.



Overallvinnere Norgescupen 2025
Open Menn
Thiago Luna Albuquerque
Open Kvinner
Helle Løvseth
Surfesesongen min starta bra med to seiere på rappen og blei avslutta litt dårligere sånn konkurransemessig. Ser man bort i fra konkurranse så har nok slutten av 2025 levert varene sånn surfemessig her på Jæren. Mye fint swell, overraskende mange glassy dager, bra kvalitet på bølgene og god stemning i vannet!
Det er mange høydepunkt for meg denne sesongen, det er vanskelig å trekke frem bare ett. Å vinne to Norgescuper på rad var en milepæl for meg. Spesielt når jeg var fornøyd med egen surfing i tillegg. Konkurransen i Lofoten blei gjennomført i varierende forhold, men noen dager før konkurransen, surfet så og si alle de tilreisende surferne fra vest og sørlandet sammen på et særs glassy hav på et særs pituresk sted, på en spot jeg ikke skal nevne med navn. Det var en kul opplevelse å se hvordan man kan samle surfere fra forskjellige steder i Norge til en minnerik frisurf, bare ved å sette en dato på en konkurranse et sted i Norge. En uke på Olympiatoppen med landslaget var utrolig lærerikt. Å bidra til og arrangere tidenes NM var en høydare. At surfing nådde målet med 1500 medlemmer og da blir tatt opp som særidrett i NIF, for første gang i historien, kan jo ikke gå forbi i stillhet. Sist men ikke mist alle menneskene jeg har tilbragt tid med i vannet, gamle som nye. Enkelt bekjentskap er jo hakke mer høydepunktverdie enn andre. 2025 – for et år!!!
Jeg glder meg til at profesjonaliteten løftes til nye høyder via mer midler til surf i 2026! Jeg gleder meg til å delta på konkurranser, surfe, med andre damer og menn som ripper, sånn at jeg selv kan bli enda bedre surfer. Jeg gleder meg til å fortsette å engasjere meg i Jæren surfklubb, sånn at miljøet her på land og i vann fortsetter i samme trenden. Aller mest ser jeg frem mot å surfe masse, og gleder meg over alt jeg aldri blir lei!
Open Junior Gutter
Markus Nakken Lund
Surfesesongen min i 2025 var helt grei. Jeg hadde veldig mye bra freesurfing, men under alle konkurransene opplevde jeg vanskelige forhold med små bølger. Jeg følte derfor ikke at jeg fikk vist alt jeg kunne. Likevel er jeg fornøyd med at det holdt til en sammenlagtseier i 2025. Høydepunktet i sesongen var en reise til Lofoten, hvor jeg fikk surfet mange gode bølger. I 2026 gleder jeg meg mest til å surfe gode bølger både i Norge og i Utlandet, og til å bli så god som mulig.
Open Junior Jenter
Wilhelmina Lykke Jartman
Surfesesongen min var braa! Jeg var dessverre litt lite i vannet pga dårlig forhold og tid. Men jeg fikk fortsatt noen surfeminner som skårer høyt: NM i Stavanger og surfetur med pappa til Capp Verde. Til året som kommer gleder jeg meg til å utvikle meg mer og surfe så mye som mulig.
Årets sesong har vist at sporten ikke er avhengig av ett sted, én bølgetype eller én generasjon — men lever i et miljø der folk møtes, konkurrerer, heier, og bygger surfekultur sammen.
Takk til alle — og gratulerer!
En stor takk til alle surfere, klubber, frivillige, dommere, og publikum som har bidratt til at 2025 ble et surf-år vi er stolte av.
Gratulerer til alle vinnere, finalister og deltakere: dere løfter norsk surfing til nye høyder.
Vi ser frem til 2026 — med nye bølger, nye navn, og nye historier.






.png)


.png)


















