Silje Norendal legger opp

Silje Norendal legger opp

Etter fire X Games-gull, mer enn ti pallplasseringer i Verdenscupen og flere VM-medaljer, er Norges snowboard-dronning klar for et nytt kapittel utenfor toppidretten.

– Jeg er klar for nye utfordringer, og ser frem mot å starte et nytt kapittel, sier Silje.

Tjuesyvåringen har vært i verdenstoppen i over 12 år. Hun er også den norske snowboarderen med flest X Games-gull, inkludert Tinges i 2013, Aspen i 2014 og 2015, og ikke minst på hjemmebane i 2017. Nå venter det nye muligheter utenfor konkurranse-arenaen.

Silje tok X Games-Gull på hjemmebane i 2017. Foto: Brettforbundet.

– Jeg kommer til å savne laget og turene verden rundt. Landslaget er en vanvittig fin gjeng, som jeg hatt det mye gøy med. Jeg har ingen planer om å forsvinne fra vintersport og har mye spennende på gang, sier Silje.

Under practice i US Open i februar pådro hun seg et komplisert brudd i leggen. Til tross for god fremgang i rehabiliteringen, har hun nå bestemt seg for å gå andre veier. Utover nyheten om at hun er gravid, varsler hun også flere spennende prosjekter fremover.

I 2019 tok Silje gullet i prestisjetunge Laax Open, der Ståle Sandbech tok sølvet. Foto: Process Films.

Kongsbergjenta kjørte sin første store konkurranse allerede som 14-åring. Siden den gang har hun vært et forbilde i snowboard-Norge, og en viktig inspirasjon for en ny generasjonen med kjørere. Noe den store oppslutningen rundt rekrutteringsprosjektet Silvergirls i hjembyen er ett eksempel på.

–  Jeg har hatt veldig dyktige folk rundt meg hele karrieren, helt fra en ung alder. Mamma har alltid vært der for meg, og jeg har hatt fantastiske trenere i Sondre Hylland og Per Iver Grimsrud som har fulgt meg fra juniorlandslag, NTG og på landslaget de siste årene. Uten disse menneskene hadde jeg ikke hatt den karrieren jeg kan se tilbake på, sier Silje.

Hun er tydelig på at hun nå ønsker å bidra til at andre får oppleve den samme gleden av sporten.

Les også: Silje vant i Laax

– Jeg har vært så heldig å fått følge karrieren til Silje tett fra da hun var 14-15 år, og det tok ikke lang tid før hun markerte seg internasjonalt. Hun har alltid vært utrolig målbevisst og dedikert til idretten sin som har resultert i mange gode prestasjoner og idrettsopplevelser. I tillegg til å ha vært i en klasse for seg selv på kjøringen, har Silje vært en enorm ambassadør for snowboardsporten og bidratt til løfte interessen for Snowboard i Norge, sier Sportssjef i Brettforbundet Per Iver Grimsrud.

Selv om Norendal har lagt konkurranse-brettet på hylla, blir hun fortsatt å se i bakken fremover. Foto: Daniel Tengs.

Tusen takk for vanvittig mange fine idrettsøyeblikk, Silje!


Se så mye annet spennende!

Følg WST Roma 2026 her
8.6.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Følg WST Roma 2026 her

Landslaget er i Roma og skal konkurrere i World Skate Tour! Her er gjengen som skal være med!

Hva skjer når bærekraft møter virkeligheten i brettklubbene?
5.6.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Hva skjer når bærekraft møter virkeligheten i brettklubbene?

Det gir en bærekraftsrapport utarbeidet av tre NIH-studenter oss svaret på. Les mer her!

Skatesession med Aker BioMarine
3.6.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Skatesession med Aker BioMarine

Bra det ikke ble noen skader på Matts Johansen og Elias Nilsen! (se bilde i saken)

Viktig endring i Samordnet rapportering for neste år – dette må klubben/idrettslaget gjøre allerede nå
2.6.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Viktig endring i Samordnet rapportering for neste år – dette må klubben/idrettslaget gjøre allerede nå

Fra og med Samordnet rapportering 2026 (gjennomføres i april 2027) kan ikke klubbene lenger registrere aktivitetstall manuelt

Nå kan klubber som organiserer skateboard søke Brettforbundets aktivitetsmidler
29.5.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Nå kan klubber som organiserer skateboard søke Brettforbundets aktivitetsmidler

Ønsker klubben å skape mer aktivitet? Les om ordningen Brettforbundets aktivitetsmidler her og søk nå!

Hils på Bergen Skateboardklubb!
27.5.2026
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Hils på Bergen Skateboardklubb!

Vi har vært på klubbesøk hos Bergen Skateboardklubb. Les mer om besøket og klubben her!

alle artikler